Vasario 8 dieną Vilniuje, Lietuvos Respublikos Seimo II rūmuose, atidaryta paroda „Apie jūsų ir mūsų laisvę“. Joje eksponuojami kūriniai iš Panevėžio tarptautinių keramikos simpoziumų kūrinių kolekcijos.

Paroda surengta Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkės Paulės Kuzmickienės iniciatyva.  Pristatymo renginys vyks vasario 15 d. 11.30 val. Seimo II rūmų galerijoje.

Panevėžys žinomas savo išskirtiniu renginiu – tarptautiniu keramikos simpoziumu, kuris Aukštaitijos sostinę  ir Panevėžio miesto dailės galeriją garsina ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Ne veltui Panevėžys keramikos entuziastų yra dažnai vadinamas Lietuvos keramikos Meka.

Jau suorganizuoti 24 tarptautiniai simpoziumai ir galerijoje sukaupta didelė šiuolaikinės keramikos kūrinių kolekcija. Joje – beveik 700 akmens masės keramikos kūrinių ir kompozicijų, jų autoriai –  186 menininkai iš 37 valstybių.

Kiekvienų metų simpoziumų kūriniai būna skirtingi, kartais besijungiantys į grupes pagal savo stilistiką, tematiką ar formas, kartais kardinaliai besiskiriantys. Temų įvairovė leidžia nesunkiai formuoti naujas ekspozicijas, kurias jungia bendra koncepcija. Tokia ir ši paroda, kurioje skirtingi autoriai vienokiais ar kitokiais būdais savo kūriniais kalba apie laisvę ir jos siekį, saugumą ar kaip tik – nežinomybę.

Parodoje pristatoma 11 autorių: Jonas Arčikauskas (Lietuva), Dominique Bajard (Prancūzija), Ihor Bereza (Ukraina), Zinaida Blyzniuk (Ukraina), Dmitrij Buławka-Fankidejski (Lenkija), Eugenijus Čibinskas (Lietuva), Yuriy Musatov (Ukraina), Alvydas Pakarklis (Lietuva / JAV), Siraj Saxena (Indija), Aldona Šaltenienė (Lietuva) ir Rimas VisGirda (Lietuva / JAV).

Nūdienos geopolitiniame kontekste šie kūriniai įrodo, kad laisvės tema aktuali ne tik karinių konfliktų paliestoms šalims, bet yra visuotinė ir žmonijos nuolat apmąstoma. Nors parodoje pristatoma tik labai maža kolekcijos dalis, tačiau čia galima pamatyti nuo simpoziumo pradininkų kūrinių iki pat paskutinių šio tarptautinio keramikų sambūrio kūrybos vaisių.

Paroda veiks iki kovo 6 dienos Seimo II rūmų galerijoje (laisvas įėjimas nuo upės pusės).

Rimanto Kiaušo nuotr.