Panevėžio miesto dailės galerijos Keramikos paviljone atidaryta ukrainietės keramikės Zinaidos Blyzniuk paroda „Narsūs“, kurioje menininkė nagrinėja karo Ukrainoje temą.

Pasitelkdama tvirtą vyriško torso formą ir trapią keramikinę medžiagą ji kuria savo šalies gynėjų simbolius. Visi jie tarsi indai, pripildyti narsos ir ryžto. Tuo pačiu tai ir tvirto širdies raumens vaizdiniai, padabinti tautiniais ornamentais ir karinės technikos bei ginklų motyvais.

„Šis meno projektas paliečia man skaudžią Ukrainos karo temą. Kalbu apie drąsius žmones, kurie gina mūsų šalį,“ – sako Zinaida Blyzniuk. Menininkė kūriniuose vaizduoja  rusiško melo simbolius (medvilnės, ukrainietiškai „бавовна“, motyvas) ir kartu bando įrodyti, kad blogis nėra neliečiamas ir nenugalimas. Pavyzdžiui, kūrinys „Figūra su šarvais” yra duoklė ukrainiečių tautos istorijai ir pirmapradei kovai su Maskvos agresija. Tai reiškia, kad ši kova trunka ne mėnesį ar metus, ji trunka beveik 400 metų. „Įvykiai yra cikliški. Po karo ateina taika. Mes laimėsime! Bet su šiuo kaimynu teks gyventi toliau. Nepamiršime, ką jie bando padaryti su mumis. Todėl visada turėsime kirvį savo namuose už lauko durų. Mes būsime pasirengę bet kada gintis“, – pasakoja keramikė apie kūrinį „Ramybės kirvis“. Kaip viltis greta simboliškų ornamentų atsiranda ir kadaise buvusių nuostabių, tačiau karo veiksmų nuniokotų peizažų, o Ukrainos dangų saugančių lėktuvų motyvas virsta tautiniu raštu.

Zinaida Blyzniuk 2014 metais baigė Jurijaus Kondratiuko nacionalinį technikos  universitetą Poltavoje (Ukraina), kur įgijo taikomosios dekoratyvinės dailės dailininkės-tyrėjos kvalifikaciją. Dirba keramike Ukrainos nacionaliniame keramikos muziejuje-parke Opošnioje. Yra dalyvavusi Tarptautiniuose keramikos simpoziumuose ir pleneruose Lietuvoje, Lenkijoje, Azerbaidžane, Baltarusijoje, Latvijoje, Ukrainoje. Surengė personalinių parodų, sukūrė monumentalių objektų Ukrainos nacionaliniame keramikos muziejuje-parke. 2019 metais dalyvavo Panevėžio tarptautiniame keramikos simpoziume, jos kūrinių yra galerijos keramikos kolekcijoje.

2022 metų lapkričio mėnesį menininkė buvo atvykusi į Latvijos šiuolaikinės keramikos centro meno rezidenciją Daugpilyje ir ten sukūrė šią darbų seriją. Paroda eksponuota Daugpilyje, Vilniuje.

Paroda parengta bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademijos Keramikos katedra, Daugpilio Marko Rothko meno centru (Latvija) ir Latvijos šiuolaikinės keramikos centru.

Zinaidos Blyzniuk paroda „Narsūs“ veiks iki gegužės 27 dienos.