Panevėžio miesto dailės galerija spalio 2–4 dienomis šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’20“ pristato panevėžietį fotomenininką Saulių Saladūną ir jo meninių fotografijų ciklą „Plokštumos“.

Svarbiausias ir tuo pačiu vienintelis šių fotografijų objektas — neįtikėtinai tapybiški, kadaise gyvenusių žmonių prisilietimus sugėrę, laiko subrandinti Vilniaus senamiesčio sienų fragmentai, išsiskiriantys puikia fotografinio vaizdo kokybe, aukštos rezoliucijos spauda ant smulkiausias detales išryškinančio popieriaus bei tinkamai parinktu formatu.

Ypač jautrus jų spalvų balansas ir lyg paties menininko valia tvirtai suręsta kompozicija iš pirmo žvilgsnio kuria gerai apgalvoto abstrakčiosios tapybos kūrinio įspūdį. Tačiau atidžiau tyrinėjant šias fotografijas jų semantika iš esmės keičiasi. Žvelgiant iš arti, tapybiškumas palaipsniui vietą užleidžia itin magnetizuojantiems, mikroskopinių peizažų labirintams ir grynoji fotografijos abstrakcija tampa labai konkrečiu vietos pasakojimu.

„Plokštumos paviršiaus reljefas, faktūra šiais skaitmeninės vizualizacijos laikais veikia kaip informacinis triukšmas. Taigi, tas paviršius ir yra šiuolaikinis informacinis kodas, kurį perteikiu savo kūryboje.  Galbūt kiti nuėjo į fotografinio vaizdo gilumą, o aš pasislinkau atgal – į paviršių. Kuo daugiau prie to paviršiaus vaizdų prisiliečiu, tuo įdomiau, gal tik man vienam suvokiamas prasmes matau“, – sako fotomenininkas.

Saulius Saladūnas – Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys nuo 1989 metų. Keletą metų buvo šios organizacijos valdybos narys ir Panevėžio skyriaus atsakingasis sekretorius. Meno kūrėjo statusas suteiktas 2005 metais.

S.Saladūnas yra surengęs daugiau kaip 20 personalinių ir dalyvavo daugelyje įvairių grupinių parodų Lietuvoje bei užsienyje. Menininko kūrinių yra įsigiję Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos fotomenininkų sąjunga, Šiaulių fotografijos muziejus, Panevėžio miesto dailės galerija.

Kūrėjas nuolat dalyvauja kūrybiniuose fotografų simpoziumuose Nidoje, fotografų pleneruose, 2011m. ir 2013 m. – Panevėžio tarptautinėje fotografijos bienalėje „Žmogus ir miestas“.

Už kūrybą menininkas pelnė apdovanojimus Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Japonijoje, Rusijoje, Čekijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, JAV. Svarbiausi iš jų: 3 vietos prizas 1984 m. Paryžiuje (Prancūzija) vykusioje parodoje AUTEUROP-84; 1993 m. aukso medalis 53-ąjame tarptautiniame fotografijos salone Japonijoje; 2003 m. Lietuvos kultūros ministerijos diplomas; 2010 m. Lietuvos fotomenininkų sąjungos aukso ženklelis ir premija už kūrybinius nuopelnus; 2015 m. Lietuvos kultūros ministerijos stipendija. 2015 m. kūrėjas išrinktas Metų panevėžiečiu kultūros ir meno srityje.

Panevėžio miesto dailės galerija šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius“ dalyvauja nuo 2009-ųjų,  pirmųjų šio svarbaus tarptautinio meno forumo metų.

Per šį laikotarpį galerija jau pristatė ne vieną ryškų menininką, kuriantį Panevėžyje ar susijusį su šiuo miestu. Tai Juozas Lebednykas, Stasys Eidrigevičius, Algimantas Aleksandravičius, Egidijus Radvenskas, Das Vegas, menininkių grupė „Baltos kandys“, Evaldas Ivanauskas, Eugenijus Čibinskas, Sigitas Laurinavičius, Artūras Stančikas. Šiemet galerija mugėje eksponuoja  fotomenininko Sauliaus Saladūno kūrybą, išsiskiriančią ypatingu dėmesiu detalei, vedančiai į gilesnę prasmės paiešką“,– sakė galerijos direktorius, Lietuvos meno galerininkų asociacijos valdybos narys Egidijus Žukauskas.

Mariaus Rudžiansko nuotrauka

S.Saladūnas yra surengęs daugiau kaip 20 personalinių parodų.