Gruodžio 2 d. 16 val. Latvijoje, Saldus miesto bibliotekoje, vyks Panevėžio menininkų parodos „Rampa 8“ atidarymas. Parodoje bus pristatyta 4 tapytojų ir 4 fotografų kūryba.

Lankytojai išvys fotografų Evaldo Ivanausko, Žilvino Kropo, Andriaus Repšio, Sauliaus Saladūno ir tapytojų Sigito Laurinavičiaus, Eugenijaus Marcinkevičiaus, Tomo Rudoko, Artūro Stančiko kūrinius.

Pats žodis „rampa“ turi keletą reikšmių. Pavyzdžiui, teatre ši sąvoka reiškia nedidelį barjerą pagal avansceną, nuo žiūrovų užstojantį į sceną nukreiptus apšvietimo prietaisus. Kitais atvejais tai – įrenginys su nedideliu nuolydžiu, skirtas užtikrinti susisiekimą tarp dviejų skirtingo lygmens objektų, pavyzdžiui, metropoliteno traukiniams pervažiuoti nuo žemės paviršiaus į tunelį, kroviniams ant platformos užkelti, pervažiuoti iš vieno automobilių kelio į kitą skirtingo lygmens sankryžoje.

Pasirinktas parodos pavadinimas iš dalies ir užkoduoja, ir tuo pat metu pasufleruoja, kad „Rampa 8“ – tai ne tik paroda, pristatanti tapybą ir fotografiją ar lietuvių kūrybą Latvijoje, bet taip pat ir aiški nuostata plėtoti ir stiprinti dviejų kaimyninių šalių kūrybinį dialogą.

Panevėžio miesto dailės galerija jau nuo seno artimai bendrauja ir bendradarbiauja su Latvijos kultūros ir meno įstaigomis bei menininkais. Ypač glaudus ryšys puoselėjamas šiuolaikinės meninės keramikos srityje. Panevėžio tarptautinių keramikos simpoziumų kolekcijos parodos ne kartą vyko Latvijoje, o Latvijos keramikai, taip pat akvarelės meistrai, tapytojai ir kiti menininkai savo kūrybą pristatė Panevėžyje.

Prieš trejetą metų užsimezgusi draugystė su žinomu Latvijos fotomenininku Vilnis Auzinš tapo dar vienu kūrybinio bendradarbiavimo impulsu. Į Panevėžio tarptautinę fotografijos bienalę „Žmogus ir miestas“ pakviesti ir sėkmingai joje dalyvavo Latvijos fotografai – jau minėtas V. Auzinš, taip pat Juris Kmins ir Dainis Karkluvalks. 2018 m. įvyko V. Auzinš personalinė paroda, o 2020 m. numatytos fotografų Harijs Daina Liepinš ir Aivis Šmulders parodos, kuriami tolimesni ateities planai.

Paroda „Rampa 8“ yra tarsi savotiškas atsakomasis Panevėžio menininkų vizitas, pratęsiant gražaus bendradarbiavimo tradiciją, tikimasi, kad jis paskatins dar glaudesnius tarpusavio ryšius. Juo labiau kad iš esmės nedidelės – 8 žmonių grupės –darbai tik iš dalies atskleidžia Panevėžyje vykstančius meninės kūrybos procesus, o ir čia pristatomų autorių interesų bei saviraiškos laukas yra gerokai platesnis ir įvairesnis, nei galima sutalpinti vienos parodos rėmuose.