Lapkričio 8 d. 17 val. Panevėžio miesto dailes galerijoje (Respublikos g. 3) atidaroma Valentino Pečinino fotografijų paroda „Stačiatikių tikėjimo portretas“. Paroda veiks iki gruodžio 2 dienos.

„Tūkstančio varstų kelias prasideda nuo vieno žingsnio. Fotomenininkas Valentinas Pečininas šį žingsnį žengė 2006-ųjų lapkritį nekūrenamoje Lebeniškių kaimo šventovėje. Tai davė pradžią daugybei fotosesijų Lietuvos ortodoksų šventovėse. Dešimties metų įkvėptos kūrybos ir kruopštaus darbo rezultatas – tūkstančiai nuotraukų. 30 iš jų pristatomos Panevėžio miesto Dailės galerijoje.

Valentinas Pečininas įsitikinęs, kad fotoaparato objektyvas – tai pasaulio pažinimo instrumentas. Jis tyrinėja kas netrivialu, veda kiaurai per uždarus altoriaus vartus į slėpiningą Ortodoksijos pasaulį. Paprastiems maldininkams netenka regėti, kas vyksta už jų. Autorius fokusuoja mūsų dėmesį į nepastebimus, greitai praeinančius dalykus. Fotonuotrauka sustabdo sprūstančią nuo žvilgsnio akimirką, apreiškia nematoma, parodo ortodoksų pamaldų ir kultūros paprastumą bei didybę ir mažame bažnytkaimyje, ir mieste.

Nuotraukose: šventovės, sakramentai, šventės, žmonės, emocijos. Turinys drauge ir statiškas, ir dinamiškas. Jis duoda impulsą apmąstymams. Autorius įamžino gyvus skirtingo amžiaus ir kilmės tikinčiųjų paveikslus, jų ieškojimus ir likimus. Čia ir tyras vaiko žvilgsnis, ir maldingas vienuolių susikaupimas, ir kunigų brolija, gyvųjų ir mirusiųjų kartos. Dėl atspindėtos amžinybės atošvaitos visi veidai – tarsi ikonos. Raukšlių linijomis srovena ne tik gyvenimiška patirtis, bet ir vidinė tikėjimo šviesa. Ta prasme ši paroda apreiškia žiūrovui metafizinę žemės ir dangaus vienybę.

Per amžius religija įkvėpdavo menininkus didiems meno kūriniams. Nūnai sukurta milijonai nuotraukų dvasinėmis temomis. Tad kuo dabartinė paroda unikali? Šios fotonuotraukos verčia mąstyti, kontempliuoti, ieškoti, tobulėti, įsijausti, tapti geresnius, mylėti. Jos įtraukia žiūrovus į savo vidinę erdvę, daro juos užfiksuotų vaizdų dalyviais. Kūrinių herojai ima gyventi savo gyvenimą. Jei tai įvyksta, vadinasi pavyko ištrūkti iš priežastinių ryšių pasaulio ir prisiliesti prie to, kas amžina. Paliksime žiūrovų teismui spręsti, kaip tai pavyko Valentinui Pečininui jo „Stačiatikių tikėjimo portrete“.

Kunigas Aleksej Smirnov

Apie autorių:

Gimė 1959 05 08 Panevėžyje. Nuo 1999 Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, 2005 suteiktas meno kūrėjo statusas. Nuo 2004 Lietuvos spaudos fotografų klubo narys, nuo 2008 Lietuvos žurnalistų sąjungos narys.

Surengė per 30 individualių parodų Lietuvoje bei užsienyje. Dalyvavo daugiau nei 45 grupinėse parodose.

Valentinas Pečininas tapo nominacijos „Auksinis kadras“ laureatu konkurse Lietuvos spaudos fotografija (2005, 2007, 2012, 2014). 2007 metais išleido fotografijų albumą „Prasiveržimas“.