Lapkričio 22 d. Respublikinėje Panevėžio  ligoninėje, centrinio įėjimo parodų erdvėje, atidaryta Marijos Šileikaitės-Čičirkienės fotografijų paroda „Šarko dušas“.

Pasak fotomenininkės, šios serijos idėja gimė po rankos traumos lankantis ligoninės reabilitacijos skyriuje, šarko dušo procedūrose. Radus fotografuotis panorusias moteris, būtent ten ir vyko kūrybinis procesas.

„Marija Šileikaitė-Čičirkienė Lietuvos fotografijoje žinoma kaip autorė, daug dėmesio skirianti darbų estetikai, emociniam turiniui, asmeniniu matymu atskleidžianti Lietuvos miestų ir miestelių bei kraštovaizdžių grožį. Tačiau 2017 m. sukurtoje serijoje „Šarko dušas“ fotografė netikėtai atsiriboja nuo minėtų jos kūrybai būdingų bruožų ir renkasi gana konceptualų, šiuolaikinei fotografijai būdingą kūrybinį kelią, kuriame nelieka vietos ekspresyviai estetikai ir sentimentaliems jausmams“, – parodos anotacijoje rašo menotyrininkas dr. Tomas Pabedinskas.

Pasak jo, „Šarko dušą“ galima priskirti pabrėžtinai neišraiškingai šiuolaikinės fotografijos krypčiai. Fotografija čia sąmoningai ir nuosekliai naudojama tik kaip dokumentacijos būdas, o nuotraukų forma atrodo ypač objektyvi, lyg pasiskolinta iš policijos ar kitų žmogų stebinčių ir disciplinuojančių institucijų bylų. Net ir moterys fotografei pozuoja kaip žmogaus kūną siekiančiam fiksuoti, išmatuoti ir kategorizuoti antropologui – frontaliai, profiliu ir iš nugaros. Kūnas čia tampa nuasmenintu, stebimu objektu, nes moterų veidų žiūrovas nemato. Be to, jos stebimos kaip tik tada, kai, atrodytų, yra pažeidžiamos – nuogos, medicininių procedūrų metu, kai pozavimas ir drabužiai negali padėti susikurti įvaizdžio, žyminčio respektabilų socialinį statusą.

Taigi į sau naują kūrybos teritoriją M. Šileikaitė-Čičirkienė žengia, atsinešdama jai būdingą švelniai ironišką, žaismingą požiūrį, kuris ir daro jos darbus aktualius. Serijoje „Šarko dušas“ autorė savitai įgyvendina vieną svarbiausių šiuolaikinės fotografijos ir meno apskritai užduočių – išlaisvinti nuo įpročių, kasdienybės inercijos bei netikrų vertybių ir suteikti galimybę tą kasdienybę perkurti, žaidžiant prasmėmis ir neįsipareigojant racionaliai logikai“.

Marija Šileikaitė-Čičirkienė kūrybine veikla užsiima  nuo 1986 metų. Nuo 1990 m. ji yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narė, 1992–1996, 2005–2009 m. ir nuo 2019 m. iki dabar –  sąjungos valdybos narė. Svarbiausi apdovanojimai: 1998 m. ir 1999 m. Čikagoje (JAV) – trečiosios vietos; 1999 m. – Tarptautinės meninės fotografijos federacijos (FIAP) suteiktas fotografės menininkės (AFIAP) garbės vardas; 2000 m. Kroatijoje – Sidabro plyta; 2002 m. Rygoje (Latvija) – medalis ir FIAP’o diplomas; 2013 m. Lietuvos fotomenininkų sąjungos premija „Už didelius nuopelnus fotografijos menui“. Surengė  58 personalines parodas, dalyvavo 125 grupinėse parodose. Išleido du autorinius fotografijų albumus: „Fotografinės frazės“ (2000) ir „Vieškelio motyvas“ (2005).

Paroda „Šarko dušas“ Respublikinėje Panevėžio ligoninėje veiks iki gruodžio 22 dienos.

Panevėžio miesto dailės galerijos projektą iš dalies finansuoja Panevėžio miesto savivaldybė.

Nuotrauka:

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Mindaugas Vaitkus sveikina fotomenininkę Mariją Šileikaitę-Čičirkienę parodos atidarymo proga.