2021 08 05 – 09 25

„Latvijos šiuolaikinės keramikos tėvas ir pagrindinė šios srities varomoji jėga Pēteris Martinsons (1931–2013) išlieka vienu garsiausių Latvijos keramikų, pelniusiu didelį tarptautinį pripažinimą.  Daugiau nei pusę amžiaus jo menas ir asmenybė žavėjo, įkvėpė keramikos menininkų kartas Latvijoje ir už jos ribų. Daugkartinė sėkmė tarptautiniuose konkursuose nuolatos liudijo jo meno meistriškumą. O jo nuostabios asmenybės spindesys skatino visus sutiktus žmones – nuo kolegų kūrybinėse dirbtuvėse ir simpoziumuose, studentų ir jo meistriškumo kursų dalyvių iki tiesiog atsitiktinių pažįstamų.

Gyvenimo pabaigoje P. Martinsons grįžo į savo gimtąjį miestą Daugpilį su „Žaidimais“ – didžiuliu retrospektyviniu šou, kurį lydėjo pasirinkta meno kūrinių dovana Daugpilio Marko Rothko meno centrui. Dabar  meno centro kolekcijoje yra 540 genialaus keramiko kūrinių. Tai – ir jo pirmieji lipdyti ir žiesti daiktai, reljefai, vaizduojantys literatūros personažus, monumentalias figūras, funkcinių ir stilizuotų indų serijos, trapūs porceliano dirbiniai, gyvos būtybės, tokios kaip – varnos, liūtai ir šunys iš įvairių medžiagų, tektoninės struktūros, tokios kaip bokštai ir narvai. Taip pat kitos formos, daugybė eskizų ir daugiau kaip 50 piešinių rašalu. Kiekvienais metais P. Martinsons kolekcija plečiama dovanotais ir pirktais kūriniais. 2021 m. pabaigoje, švęsdamas 90-ąsias jo gimimo metines, miestas atidarys Pēterio Martinsons memorialinius namus su nuolatine ekspozicija iš minėtos kolekcijos. Jie bus įrengti buvusiame Daugpilio tvirtovės parako sandėlyje, prie pat Marko Rothko meno centro.

Parodoje „Pēteris Martinsons. Formos ir linijos“ eksponuojami keramikos darbai, sukurti iš akmens masės 1978–1999 m. laikotarpiu, kai P. Martinsons kūryba, be kita ko, buvo siejama ir su Panevėžio tarptautiniu keramikos simpoziumu. Stiliaus ir medžiagos prasme darbai suskamba su menininko kūriniais, esančiais Panevėžio miesto dailės galerijos kolekcijoje. P. Martinsons rankų darbo glazūros piešinių formos įvairovė ir linijos motyvas yra ryškūs jo skiriamojo bruožo pavyzdžiai.

Architektas ir keramikas, Latvijos dailės akademijos profesorius Pēteris Martinsons buvo Latvijos architektų asociacijos (1961), Latvijos dailininkų sąjungos (1968) ir Tarptautinės keramikos akademijos Ženevoje, Šveicarijoje (1971), narys. Jo akademinė karjera apima ilgą laikotarpį Rygos taikomosios dailės vidurinėje mokykloje (1962–1971) ir Latvijos dailės akademijoje (1968–2001). Aštuntajame dešimtmetyje jis gavo keturis aukso apdovanojimus prestižinėje keramikos parodoje Faenzoje, Italijoje, o po to sekė Latvijos nusipelniusio garbės menininko vardas (1988).

2001 m. Latvijos valstybė pripažino jo išskirtinius pasiekimus aukščiausiu apdovanojimu – Trijų žvaigždžių ordinu. Menininko surengtų parodų sąraše yra daugiau nei 100 tarptautinių parodų ir mažiausiai 70 keramikos simpoziumų. Be daugybės privačių kolekcijų, jo darbus saugo keli muziejai ir galerijos Latvijoje ir už jos ribų – Lietuvoje, Lenkijoje, JAV, Rusijoje, Vengrijoje ir kt. “

Zane Melāne