Rasa Justaitė-Gecevičienė „…ir užaugo pievoj taburetė“

2020 08 12 – 10 03

„Pagrindinis mano kūrybos motyvas – augalų interpretacijos, išreiškiančios amžinai besikeičiantį gamtos ratą, nepakartojamą savo individualumu ir netikėtumu. Kiekvienas daiktas gamtoje – tai tarsi atskiras peizažas. Žmogus gali jį matyti vientisą arba abstraktų, atskiromis dalimis arba dalių dalimis. Stebėti iš paukščio skrydžio ir pasižiūrėti į jį skruzdės akimis. Aš savo „peizažus“ kuriu naudodama įvairias keramikos konstravimo technikas, jungdama molį su medžiu, metalu.

Ši personalinė paroda – tai keraminių objektų kolekcija, kuri gimė remiantis genų technologija. Genetinis kodas yra universalus – būdingas visiems gyviems žemės organizmams ir beveik nepakitęs egzistuoja jau milijonus metų. Tai rodo, kad visa gyvybė susijusi giminystės ryšiais ir yra bendros kilmės. Genų inžinerija įgalina paimti genetinę informaciją, ją pertvarkyti pagal mūsų poreikius ir perkelti iš vieno organizmo į kitą nepaisant tarprūšinių skirtumų. Taip augalai, mikroorganizmai ar gyvūnai įgyja naujų savybių, kurios jiems iki tol nebuvo būdingos. Dažniausiai jie yra vadinami genetiškai modifikuotais (GMO). Genų inžinerija plačiai naudojama medicinoje, maisto pramonėje, žemdirbystėje ir t.t. Tačiau mano pasirinkimas – keramika. Per 25-erius savo kūrybos metus sukaupiau daug žinių apie skirtingas keramikos technikas ir technologijas, todėl savo jubiliejinėje 50-mečio parodoje noriu jomis pasidalinti. Naudodama menines raiškos priemones, modifikuodama ir multiplikuodama valgomus ir įvairius funkcionalius daiktus, kuriu keraminius objektus-personažus. Personalizacija (lot. persona – asmuo) – tai procesas, padarantis žmogų asmenybe, išsiskiriančia iš kitų individualia saviraiška. Šioje parodoje mano personažai – augalai, susipynę su gyvūnais ir daiktais.“

Rasa Justaitė–Gecevičienė

 

Apie autorę:

Rasa Justaitė–Gecevičienė gimė 1970 m. Kaune. 1989 m. baigė S. Žuko taikomosios dailės technikumą, keramikos specialybę (dabar Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakultetas). 1995 m. baigė Vilniaus dailės akademiją (VDA), keramikos specialybę. Šiuo metu yra VDA keramikos katedros vedėja, docentė. Dėsto keramikos technologijos paskaitas, yra bakalauro bei magistro baigiamųjų darbų vadovė, VDA Atvirosios dailės, dizaino ir architektūros mokyklos (ADDAM) keramikos kursų ir kvalifikacijos tobulinimo programų lektorė. Aktyviai dalyvauja stažuotėse ir ERASMUS dėstymo mobilumo programoje. Skaitė paskaitas Amsterdamo menų akademijoje Olandijoje, Paryžiaus taikomojo meno kolegijoje Prancūzijoje, Helsinkio AALTO menų universitete Suomijoje, Ankaros Hecettepe universitete Turkijoje, Bukarešto Nacionaliniame menų universitete Rumunijoje, Rygos dailės akademijoje Latvijoje, Talino dailės akademijoje Estijoje, Jeruzalės Bazalelio meno ir dizaino akademijoje Izraelyje.

Nuo 1994 metų aktyviai dalyvauja Lietuvos ir tarptautiniuose simpoziumuose ir parodose: Lenkijoje, Italijoje, Moldovoje, Latvijoje, Nyderlanduose, Turkijoje, Rumunijoje, Estijoje. 2019 m. ji dalyvavo XXII Panevėžio tarptautiniame keramikos simpoziume. Surengė 8 personalines parodas. Jos darbai yra apdovanoti: 2016 m mecenatų diplomu Izmiro tarptautiniame keramikos konkurse „Auksinis ąsotis” Turkijoje, 2012 m. diplomu Kišiniovo tarptautinėje taikomojo meno bienalėje Moldovoje. 2006, 2010 ir 2020 metais menininkei skirta Lietuvos kultūros tarybos individuali valstybės stipendija, teikiama  meno ir kultūros kūrėjams.

Nuo 2003 m. keramikė yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė, jai suteiktas meno kūrėjo statusas.

2020-09-04T09:39:16+00:00
X