Alvydas Urbietis „ABRAMAKABRA“

2020 06 03 – 07 04

„Taip susiklostė aplinkybės, kad paskutinius kelis mėnesius mes, kaip ir visas likęs pasaulis, esame priversti stebėti siurrealistiniu filmu virstančią tikrovę. Lyg mostelėjus burtininko lazdele, mūsų gyvenimas apvirto aukštyn kojomis. Nusistovėjusių gyvenimo normų, bendravimo įpročių, pačių elementariausių laisvių atsisakymas neatpažįstamai pakeitė kasdienį gyvenimą ir privertė suprasti žmogiškosios būties trapumą. Mūsų kasdienybė tapo prisodrinta makabriškomis žiniasklaidoje transliuojamomis naujienomis apie ligos židinių plitimą, susirgusiųjų, pasveikusiųjų ir mirusiųjų statistiką. Žinias apie sportą, mados tendencijas ar aukštuomenės gyvenimą pakeitė naujienos apie sąmokslo teorijas, aiškinančias viruso kilmę, laboratorijose vykdomus vakcinos tyrimus, pasaulinės globalizacijos bei ekonomikos krachą, ir pasamprotavimai kiek žemiškesnėmis temomis: apie apsaugos priemones, naujus darbo, maitinimosi, gydymo ir mirusiųjų laidojimo būdus…

Visi parodoje eksponuojami darbai buvo sukurti iki mus užklupusių pandemijos sukeltų problemų. Mane visą laiką domino atsitiktinumas, įžengimas į naujas, neapibrėžtas teritorijas, transformacijos, kontrastai, įvairūs eksperimentai, leidžiantys perteikti žmogaus egzistencijos neapibrėžtumą. Gali būti, kad šiandien išgyvenama ribinė būsena buvo užprogramuota ir jos netikėtą proveržį nulėmė žmogaus pasyvumas sprendžiant įsisenėjusias globalizacijos, ekologijos ir socialinių santykių problemas.

Parodai atrinkau darbus, vienaip ar kitaip atspindinčius siurrealistišką, dažnai net makabrišką šiandienos realybę. Jie sukurti atsiribojant nuo išankstinių nuostatų, tiesiog sugeriant ir reflektuojant įvairius išorinius ir vidinius impulsus. Šia paroda nesiekiu nieko gąsdinti, moralizuoti ar varginti niūriais vaizdiniais. Atvirkščiai – bandžiau su ironija perteikti šiandien kaip niekada ryškiai patiriamą socialinę transformaciją ir pasiūlyti žiūrovui į mus užgriuvusias negandas pažvelgti kiek kitokiu rakursu.“

Alvydas Urbietis

 

Tarpdisciplininio meno kūrėjas Alvydas Urbietis (g. 1966) daugiausia dėmesį koncentruoja ties skulptūromis, objekto menu ir instaliacijomis. Jo kūrybai būdingas tiek tradicinių medžiagų, tokių kaip keramika, stiklas, tiek ir buityje randamų, kitaip ready-made vadinamų objektų panaudojimas. Ištraukdamas objektą iš jo įprastos socialinės ir buitinės aplinkos, suteikdamas jam intriguojančią idėją, A. Urbietis daiktą paverčia meno kūriniu. Šie, neretai groteskiški, kūriniai dažnai kalba apie priežasties ir pasekmės ryšį, nagrinėja šiuolaikinio pasimetusio žmogaus gvildenamas dilemas. Parodoje „Abramakabra“ jis tarsi surenka įvairių savo kūrybos laikotarpių artefaktus, kurie siurrealistiškai perteikia šiandieninės pasaulinės pandemijos situacijos grimasas.

Alvydas Urbietis 1991 m. baigė Šiaulių pedagoginį institutą (dabar – Šiaulių universitetas), studijavo dailės fakultete. Šiuo metu gyvena ir kuria Kaune. Nors menininkas priklauso viduriniajai kartai, tačiau aktyviai parodiniame gyvenime pradėjo dalyvauti nuo 2013 metų.  Iki tol užsiėmė pedagoginiu darbu, kurį tęsia ir iki šiol. A. Urbietis yra surengęs 6 personalines parodas, dalyvavęs daugiau nei 20-tyje grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje.

2020-06-01T04:14:37+00:00
X