Iškilmingais renginiais baigėsi tradicinis fotografijos forumas Panevėžyje – Tarptautinė fotografijos bienalė „Žmogus ir miestas“. Šeštadienį Fotografijos galerijoje ir „Šaltinėlio“ bibliotekos languose atidaryta bienalės dalyvių sukurtų fotografijų, videodarbų paroda, taip pat pristatytas bienalės kūrinių atvirukų komplektas ir paskelbti laureatai.

Pirmąją vietą pelnė vilnietė fotomenininkė, kino operatorė Kristina Sereikaitė už fotografijų ciklą „Susikaupimai“. Antrosios vietos laimėtojas – panevėžietis fotomenininkas Stasys Povilaitis. Trečiąją vietą pelnė vilnietis fotomenininkas, spaudos fotografas Ramūnas Danisevičius. Nugalėtojai apdovanoti piniginėmis premijomis.

„Pirmąją bienalės dieną įvažiavusi į Panevėžį pamačiau modernų oranžinį stiklinį pastatą su daugybe vienodų langų. Pagalvojau – o juk už tų langų, tarp sienų, įsprausti žmonių gyvenimai, jų sukaupti daiktai, mintys, patirtys. Taip pamažu pradėjo rutuliotis idėja, atsirado atspirties taškai – gyvenimas ir mirtis, aiškėjo fotografijų objektai: stiklinis namas, gimdymo namai, baseinas, kolumbariumas. „Susikaupimai“ – dvigubos prasmės pavadinimas, reiškiantis tiek dideles žmonių, daiktų sankaupas, tiek vidinę, asmeninę žmogaus koncentraciją“, – apie fotografijų ciklo atsiradimą pasakojo K. Sereikaitė.

Pasak fotomenininkės, bienalės dalyviai – labai stiprūs, tituluoti fotomenininkai, sukūrę įsimintinus darbus, todėl šis laimėjimas jai yra ypač svarbus.

Antrąją vietą už fotografijų ciklą „Mano miesto žmonės“ pelnęs fotomenininkas S.Povilaitis sakė, kad apie laimėjimus jis negalvojęs, o turėjęs tikslą sukurti fotografijas, kuriomis pats būtų patenkintas.

„Bienalės dienos buvo labai įtemptos. Tam, kad padaryčiau fotografiją „Antano balandžiai“, įėjusią į bienalės atvirukų komplektą, prireikė 6 juostelių. Peržiūrint jas ėmė nerimas, bet reikiamą kadrą radau pabaigoje, kaip tik šeštoje juostoje“, – sakė S.Povilaitis, ištikimas analoginės fotografijos propaguotojas.

Pasak fotomenininko, bienalė buvo ne tik puiki proga sukurti kažką naujo, bet ir pabendrauti su kitais menininkais, susipažinti su jų kūryba, padiskutuoti apie fotografiją.

Panevėžio tarptautinėje fotografijos bienalėje dalyvavo 12 Lietuvos ir užsienio fotomenininkų bei videomenininkų: panevėžiečiai Stanislovas Bagdonavičius, Milda Butkevičiūtė, Valentinas Pečininas, Stasys Povilaitis, ryšių su Panevėžio kultūriniu gyvenimu neprarandantis Algimantas Aleksandravičius, vilniečiai Ramūnas Danisevičius, Inga Dinga, Linas Mikuta, Kristina Sereikaitė, fotomenininkas iš Lenkijos Liublino miesto Marcinas Jastrzębskis, du Bulgarijos atstovai – gabroviečiai Miroslava Ivanova ir Emilis Mihovas.

„Džiaugiamės, kad Panevėžio tarptautinė fotografijos bienalė auga. Didėja jos kūrybinė erdvė – šiemet parodoje pirmąkart pristatomi du videofilmai. Taip pat regime puikius kūrinius, naujai, savitai traktuojančius „Žmogaus ir miesto“ temą,“ – sakė projekto vadovė, Panevėžio miesto dailės galerijos direktorė Jolanta Lebednykienė.

Bienalės dalyviai išsiskirstė, o panevėžiečiai ir miesto svečiai iki liepos 12 dienos gali susipažinti su jų kūriniais Fotografijos galerijoje ar eidami Vasario 16-osios gatve pro „Šaltinėlio“ bibliotekos langus. Iki liepos 19 dienos Dailės galerijoje veiks 2005, 2011 ir 2013 metų Panevėžio tarptautinių fotografijos bienalių paroda.

Šiųmetinės bienalės kūrybinėse dirbtuvėse sukurtos ir parodose eksponuotos fotografijos, videodarbai papildys Dailės galerijos kūrinių rinkinį.

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio miesto savivaldybė.