2021 05 07 – 06 05

Panevėžio fotomenininkus vienijančios metų parodos pradėtos rengti 1997-aisiais, Fotografijos galerijai minint penkerių metų sukaktį. Simboliškai – kiekvienų metų gruodžio mėnesį, tarp Kūčių ir Naujųjų Metų sutiktuvių, taip pažymint galerijos atidarymo dieną gruodžio 30-ąją.

Pasak šios idėjos autorės ir ilgametės kuratorės, daugiau nei du dešimtmečius Fotografijos galerijai vadovavusios Marijos Šileikaitės-Čičirkienės, žiūrint per laiko prizmę, jos visada buvę vienos iš laukiamiausių ir gyvybingiausių parodų ne tik patiems autoriams, bet ir labiausiai mėgstamos lankytojų, čia atrandančių kūrinių patiems įvairiausiems skoniams. Tai – lyg savotiška metinė kūrybinė kiekvieno fotografo ataskaita sau, kolegoms ir žiūrovams.

2017 m. gruodžio 22 d. jau 20-tą kartą bendra ekspozicija paminėdami metų baigtį, fotomenininkai surengė parodą „Pokalbis su laiku“. Simboliška, kad Dailės galerijoje surengta paroda, švenčiant 25 metų Fotografijos galerijos sukaktį, tapo paskutine tokia bendra paroda.

Šiemet, iškankinti ilgos pertraukos, karantino apribojimų, išsiilgę bendrumo, Panevėžio fotografai – Lietuvos fotomenininkų sąjungos nariai sugrįžta. Sugrįžta ne gruodį, kaip įprasta, sugrįžta ne tik su paskutiniųjų metų kūriniais, bet su dideliu noru atgaivinti gražias tradicijas, pasipildę savo gretas jaunaisiais Fotomenininkų sąjungos nariais ir degdami noru savąja kūryba dalintis su žiūrovais.

Nors metų parodos visuomet turėdavo temines kryptis, tačiau kiekvienas autorius į pasaulį žvelgia savaip ir įamžina akimirką neprarasdamas unikalaus stiliaus ir savito, tik jam būdingo braižo. Taip ir „sugrįžtantieji“ – keturiolika autorių: Stanislovas Bagdonavičius, Kęstutis Čepėnas, Marija Šileikaitė-Čičirkienė, Irena Giedraitienė, Evaldas Ivanauskas, Liucija Karalienė, Petras Kaupelis, Žilvinas Kropas, Gediminas Kudirka, Valentinas Pečininas, Stasys Povilaitis, Andrius Repšys, Arūnas Švelna, Edita Voverytė šįkart žiūrovui atveria savuosius vaizdų pasaulius, gausius įvairia tematika, technikų, stilistikos įvairove.

Dr. Indrė Stulgaitė-Kriukienė