Edwardo Sheriffo Curtiso (JAV) fotografijų paroda „Šešėlių gaudytojas“

2019 12 11 – 2020 01 11

Tai unikali proga susipažinti su 30 metų vykdytu milžiniškos apimties projektu, perteikiančiu nemarų Šiaurės Amerikos indėnų gyvenimą. Parodos atidaryme dalyvaus JAV ambasados Lietuvoje atstovai.

XX amžiaus pradžioje dirbęs Edwardas Sheriffas Curtisas (1868–1952), remiamas tokių žmonių kaip Johnas Pierpontas Morganas ir buvęs JAV prezidentas Theodore‘as Rooseveltas, visomis išgalėmis siekė išsaugoti modernaus baltųjų gyvenimo ekspansijos dar nesunaikintus Šiaurės Amerikos indėnų kultūros likučius.

Fotografuodamas indėnus prerijose, apsirengusius tradiciniais drabužiais, kurių jie jau seniai nenešiojo, jis padarė 40 tūkstančių fotografijų ir surinko daugiau nei 10 tūkstančių dainų, muzikos, pasakojimų iš daugiau nei 80 genčių. Čiabuviai jį praminė „Šešėlių gaudytoju“.

Nors kai kurie kritikai E. S. Curtisą kaltino, esą jis ignoravo tikrąjį fotografuojamųjų gyvenimą, vis dėlto kiti, priešingai, gyrė jį už sugebėjimą savo darbuose atskleisti žmonių orumą ir universalų žmogiškumą. Knygoje „Šešėlių gaudytojas: E. S. Curtiso gyvenimas ir darbai“ rašytoja ir žurnalistė Laurie Lawlor pastebi, jog „palyginti su jo laiku vyravusiais standartais, E. S. Curtisas toli pranoko savo amžininkus jautrumu, tolerancija ir atvirumu Šiaurės Amerikos kultūroms ir jų mąstymo būdui. Jis stengėsi juos stebėti ir suprasti“.

Kadaise už 1000 dolerių parduoti E. S. Curtiso darbai šiandien verti daugiau kaip 35 milijonų.

Parodą organizuoja JAV ambasada Lietuvoje. Kuratorė Eglė Deltuvaitė, koordinatorius Darius Vaičekauskas. Parodos partneris Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius.

 

2019-12-06T14:27:55+00:00 2019-12-06|
X