Rugpjūčio 12 d. 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijos Keramikos paviljone atidaroma Rasos Justaitės-Gecevičienės personalinė keramikos paroda „…ir užaugo pievoj taburetė“.

„Pagrindinis mano kūrybos motyvas – augalų interpretacijos, išreiškiančios amžinai besikeičiantį gamtos ratą, nepakartojamą savo individualumu ir netikėtumu. Kiekvienas daiktas gamtoje – tai tarsi atskiras peizažas. Žmogus gali jį matyti vientisą arba abstraktų, atskirom dalim arba dalių dalim. Stebėti iš paukščio skrydžio ir pasižiūrėti į jį skruzdės akimis. Aš savo „peizažus“ kuriu naudodama įvairias keramikos konstravimo technikas, jungdama molį su medžiu, metalu“, – sako autorė.

Pasak R. Justaitės-Gecevičienės, ši personalinė paroda – tai keraminių objektų kolekcija, kuri gimė remiantis genų technologija. Genų inžinerija įgalina paimti genetinę informaciją, ją pertvarkyti pagal mūsų poreikius ir perkelti iš vieno organizmo į kitą nepaisant tarprūšinių skirtumų. Taip augalai, mikroorganizmai ar gyvūnai įgyja naujų savybių, kurios jiems iki tol nebuvo būdingos.

Genų inžinerija plačiai naudojama medicinoje, maisto pramonėje, žemdirbystėje ir t.t. Tačiau menininkės pasirinkimas – keramika. Per 25-erius savo kūrybos metus ji sukaupė daug žinių apie skirtingas keramikos technikas ir technologijas, todėl sakė norinti jomis pasidalinti savo jubiliejinėje 50-mečio parodoje.

„Naudodama menines raiškos priemones, modifikuodama ir multiplikuodama valgomus ir įvairius funkcionalius daiktus, kuriu keraminius objektus-personažus. Personalizacija (lot. persona – asmuo) – tai procesas, padarantis žmogų asmenybe, išsiskiriančia iš kitų individualia saviraiška. Šoje parodoje mano personažai – augalai, susipynę su gyvūnais ir daiktais“, – sako menininkė.

Rasa Justaitė–Gecevičienė 1989 m. baigė S. Žuko taikomosios dailės technikumą, keramkos specialybę (dabar Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultetas), 1995 m. – Vilniaus dailės akademiją (VDA), keramikos specialybę.

Šiuo metu R. Justaitė-Gecevičienė yra VDA keramikos katedros vedėja, docentė. Dėsto keramikos technologijos paskaitas, yra bakalauro, bei magistro baigiamųjų darbų vadovė, VDA Atvirosios dailės, dizaino ir architektūros mokyklos (ADDAM) keramikos kursų ir kvalifikacijos tobulinimo programų lektorė. Skaitė paskaitas Amsterdamo menų akademijoje Olandijoje, Paryžiaus taikomojo meno kolegijoje Prancūzijoje, Helsinkio AALTO menų universitete Suomijoje, Ankaros Hecettepe universitete Turkijoje, Bukarešto Nacionaliniame menų universitete Rumunijoje, Rygos dailės akademijoje Latvijoje, Talino dailės akademijoje Estijoje, Jeruzalės Bazalelio meno ir dizaino akademijoje Izraelyje.

Nuo 2003 m. R. Justaitė-Gecevičienė yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė, turi meno kūrėjo statusą.

Nuo 1994 metų menininkė aktyviai dalyvauja Lietuvos ir tarptautiniuose simpoziumuose ir parodose: Lenkijoje, Italijoje, Moldovoje, Latvijoje, Nyderlanduose, Turkijoje, Rumunijoje, Estijoje. 2019 m. ji dalyvavo XXII Panevėžio tarptautiniame keramikos simpoziume. Surengė 8 personalines parodas. Jos kūriniai yra apdovanoti: 2012 m. diplomu Kišiniovo tarptautinėje taikomojo meno bienalėje Moldovoje,  2016 m. mecenatų diplomu Izmiro tarptautiniame keramikos konkurse  „Auksinis ąsotis“.

Paroda „…ir užaugo pievoj taburetė“ Keramikos paviljone veiks iki spalio 3 dienos.