Gruodžio 12 d. 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijos Keramikos paviljone (Respublikos g. 3) bus pristatyta žurnalistės Lilijos Valatkienės fotografijų paroda „Lietuviais esame mes gimę!“ ir surengta vieša diskusija su kultūrologu Vytautu Jonu Juška apie lietuvius ir lietuvybę šiuolaikiniame pasaulyje. Įėjimas laisvas.

Šį renginių turą po šalies miestus Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija kartu su L. Valatkiene ir V.J. Juška paskyrė ypatingai progai – 2019 metais sukanka 70 metų, kai buvo paskelbta Lietuvių Charta, kuria įsteigta Pasaulio lietuvių  bendruomenė. 1949 m. birželio 14 d. Vyriausiasis Lietuvos išlaisvinimo komitetas (VLIK) paskelbė Lietuvių Chartą. Tai moralinis kodeksas, kuriame įsipareigota, kad Pasaulio lietuvių bendruomenė vienytų visus už Lietuvos ribų gyvenančius lietuvius, siektų išlaikyti, kurti bei ugdyti lietuvių tautos gyvastį – jos kalbą, kultūrą, papročius, tradicijas ir remti Nepriklausomos Lietuvos valstybę.

Pasaulio lietuvių bendruomenė – tai lietuvius visame pasaulyje vienijanti visuomeninė nepolitinė organizacija, jungianti 45 šalių lietuvių bendruomenes ir lietuvius, kurie gyvena už Lietuvos ribų.

J. Juška paskaitoje-diskusijoje kels klausimą, kiek pažįstame trečiąją emigruojančių lietuvių bangą ir kiek mitų apie šį reiškinį yra sukurta. Jis pasakos apie Pasaulio lietuvių bendruomenės kūrimą, jos vystymąsi, iššūkius ir Lietuvių Chartos istorinę svarbą.

Renginyje bus pristatyta žurnalistės, fotomenininkės Lilijos Valatkienės fotografijų paroda, kurią sudaro dvi dalys. Pirmojoje dalyje L. Valatkienė, naudodamasi archyvų nuotraukomis, sukūrė įdomius foto pasakojimus apie pirmąją lietuvių emigrantų bangą. Antrojoje dalyje – demonstruojamos autorės fotorefleksijos, atspindinčios aplankytas vietas bei sutiktus žmones.

Paroda ir diskusijos jau surengtos Alytuje, Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje. Dabar atkelia į Panevėžį. Pasaulio lietuvių metų baigiamasis akordas įvyks gruodžio 17 d. Vilniuje, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje.

Vytautas Jonas Juška – išeivijos lietuvis, gimęs 1953 m. Jungtinėje Karalystėje.  1960 m. emigravo į Australiją. Baigęs Melburno Viktorijos universitetą, visą laiką skyrė visuomeniniam, kultūriniam ir politiniam darbui Australijos lietuvių bendruomenėje. Puoselėjo akademines Baltijos šalių studijas Macquarie universitete, rengė ir vedė radijo laidas lietuvių kalba, rašė į lietuvišką spaudą, tyrinėjo Australijos lietuvių gyvenimą, skaitė paskaitas Lietuvių bendruomenėje ir tarptautinėse konferencijose. Vadovavo įvairioms Australijos organizacijoms. Į Lietuva grįžo 2011 metais, atkūrė Lietuvos pilietybę. Šiuo metu puoselėja kultūrinę veiklą, dėsto anglų kalbą, verčia tekstus iš lietuvių į anglų kalbą, dirba su Pasaulio lietuvių bendruomenėmis ir lietuviškomis kultūrinėmis organizacijomis.

Lilija Valatkienė – žurnalistė, redaktorė, fotomenininkė. Lietuvos žurnalistų sąjungos narė. 2015 m. suteiktas Lietuvos meno kūrėjo statusas. Baigė Vilniaus universitetą žurnalistikos specialybę; stažavosi Fredrikstad (Norvegija) institute. 1989–2009 laikraščio „Lietuvos rytas“ žurnalistė, žurnalų „Stilius“ ir „Stilius Plius“ įkūrėja ir vyriausioji redaktorė. Šiuo metu menininkė dirba su keliais kūrybiniais projektais, skirtais Pasaulio lietuvių metams, skaito paskaitas, iliustruoja knygas, rašo straipsnius apie Lietuvos menininkus ir aktyviai dalyvauja parodose. Surengė 20 personalinių fotografijos ir mišria technika atliktų kūrinių parodų, dalyvavo kolektyvinėse parodose, konkursuose, tarptautinėse meno kvadrienalėse, teminėse ekspozicijose, skirtose Lietuvos valstybingumui paminėti. Jos kūrinių yra įsigiję Lietuvos, Ukrainos, Baltarusijos, Lenkijos, Škotijos, Prancūzijos, Šveicarijos, JAV ir Australijos privatūs kolekcininkai.