Tęstinis projektas „Aukštaitijos dailė“, jau daugelį metų organizuojamas Panevėžio miesto dailės galerijos, siekia suburti Aukštaitijos regiono profesionaliuosius menininkus ir parodoje pristatyti jų pastarųjų dvejų metų kūrybą. Pirmoji tokia paroda įvyko 1995 metais, vėliau, po kiek ilgesnės pertraukos, nuo 2005-ųjų ji vyksta reguliariai. Kaskart dailininkams yra pateikiama teminė kryptis, kuria siūloma vadovautis atrenkant darbus ekspozicijai.

2018 metų parodos tema – „Memento mori“ (Atmink, kad mirsi). Šis motyvas dailėje dažniausiai sutinkamas natiurmorto žanre ir ypač aktyviai reiškėsi Baroko laikotarpiu. Gausiai medžioklės, žūklės, derliaus gėrybėmis nukrautas stalas simbolizavo žmogiškojo gyvenimo gerovę, tačiau kaukolė (pagrindinis memento mori simbolis), vystančios gėlės, maisto likučiai ir kiti elementai, primindavo svarbesniąją žinutę, kuria buvo bandoma perteikti idėją, jog visas žemiškajame pasaulyje užgyventas turtas yra nesvarbus, tėra puikybė, žmogus turėtų gyventi ne dėl jo, o turtinti dvasią ir ruoštis tikrajam, dangiškajam gyvenimui.

Tam tikra prasme, jau tada buvo keliamas vartotojiškumo klausimas. Taigi kaip ir XVII amžiuje, taip ir šiandien ši žinutė yra itin aktuali. Paroda siekiama, jog dailininkai šiuolaikiškai reflektuotų savo požiūrį į visuomenėje įsišaknijusį besaikį vartojimą. Jeigu prieš keletą amžių žmogus, siekdamas dangiškosios malonės, bažnyčios buvo skatinamas atsisakyti nereikalingų prabangos detalių, tai šiandien naujieji kapitalistinio pasaulio vedliai skatina nereikalingais menkniekiais užpildyti fizinius ir dvasinius individo namus. Mes vis kažką perkame, vartojame, net nesusimąstydami, ar mums išties to reikia. Galų gale, taip ne tik teršiame aplinką, eikvojame resursus ir prisidedame prie globalinių problemų skatinimo, bet net nepastebime, kaip greit pervargstame ir atbunkame, norėdami gauti viską čia ir dabar. „Memento mori“ kviečia sustoti, apgalvoti, ar išties mums viso to reikia, ir perdėlioti savo vertybes.

 

Kadangi patys esame tarsi įsprausti į besaikio ir neapgalvoto vartojimo rėmus, projekto dailininkai taip pat yra iš dalies suvaržomi ir kviečiami kurti natiurmorto žanro kūrinius su įvairiai interpretuojamu memento mori motyvu.

Po ekspozicijos Panevėžyje planuojama parodą eksponuoti kitose erdvėse: lapkričio mėn. –Kupiškio etnografijos muziejuje, 2019 m. sausio mėn. – Biržų krašto muziejuje „Sėla“.

 

Reikalavimai:

Natiurmorto žanras

Kūriniai turi būti sukurti 2017–2018 metais

Pateikti 1–2 kūrinius

Pridėti kūrybinę biografiją

 

Kūrinių nuotraukas pirminei atrankai atsiųsti el. paštu parodos@arspanevezys.lt Kūrinio nuotrauka turi būti siunčiama jpg arba pdf formatu. Failo pavadinimas turi atrodyti taip: vardas_pavardė_pavadinimas_sukūrimometai_technika_formatas. Kūrinių nuotraukas atsiųsti iki 2018 m.  rugpjūčio 13 d. (vėliausiai iki galutinės atrankos, tačiau nepamirškite, kad kūrinius iki rugsėjo 3 d. reikės pristatyti į Dailės galeriją). Apie tolimesnei atrankai atrinktus kūrinius informuosime el. paštu.

Pirminėje atrankoje patvirtintus kūrinius reikės pristatyti į Panevėžio miesto dailės galeriją (Respublikos g. 3, Panevėžys) iki rugsėjo 3 d. galutinei atrankai. Ant kūrinio nugarėlės (arba kitoje vietoje) turi būti pateikiamos kūrinio metrikos. Apie parodai atrinktus kūrinius informuosime el. paštu.

Paroda vyks Pnevėžio miesto dailės galerijoje spalio 3 – lapkričio 3 dienomis. Atidarymas – spalio 3 d. 17 val.

Kilus bet kokiems klausimams, prašome kreiptis į parodos kuratorę Aureliją Seilienę tel. (845) 584803 arba el. paštu parodos@arspanevezys.lt